Helma

Vše co se týká Moto oblečení sem

Re: Helma

Příspěvekod PAVIK » úte 10. úno 2015 22:19:54

Já jsem popravdě předloni vybíral podle jednoduchých kritérií: vyklápěčka (kvůli brýlím, co nosím), sluneční clona (zas kvůli brýlím, páč sluneční nemám), aby seděla na palici (a netlačily ty zasr.. brejle), trochu solidní v testech, samozřejmě příznivá cena, protože byl právě na světě druhej prcek...

Suma sumárum: za ty prachy celkem rozumná výklopka. Ano, je hlučnější než integrálka, co jsem měl dřív. Pro ticho bych musel sahnout k vyšší cenovce. Někomu taky vadí, že je relativně malá mezera mezi přední částí helmy a bradou. Při pár prvních použitích jsem z toho byl taky malinko nesvůj, ale zvykl jsem si a teď mi zas u jiných přileb vadí ta větší vůle (vzhledem ke stylu vnitřních vycpávek ale asi nehrozí, že by při pádu brada narazila přímo do dolního oblouku přilby). Při nízkých teplotách se objevil zajímavý jev, kdy se mlží jen takový pruh v levé části plexi, ale připisuju to zas té mé optice vevnitř. Proto jsem pořídil pinlock a problém by měl být vyřešen. Jináč uživatelsky přívětivá - snadné nandavání a zapínání, nikde netlačí ani při celodenních vyjížďkách, má to přípravu na instalaci handsfree, polstrování se dá dobře vyjmout pro čištění, stejně tak i plexi. Při jízdách v dešti na pohodu, dobře utěsněná. No a když jsem viděl ten Tourmax, rozhodl jsem se pro přestavbu na štítek, přeci jen se to na enduro víc hodí (snad nebudu zklamaný)...

Toť asi tak vše - kdyžtak další dotazy rád zodpovím :yes:
Uživatelský avatar
PAVIK
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 21. črc 2013 10:06:07
Bydliště: Strakonice
Motorka:: XL600V, JAWA 350/632 + PAv 40

Re: Helma

Příspěvekod Pech » stř 11. úno 2015 18:10:34

Taťka má tuto: http://www.aspshop.cz/ls2-mx455-enduro- ... /d-105964/ a je s ní docela spokojený...ale moc toho nenajezdí :-D
Suzuki XF 650 Freewind
Uživatelský avatar
Pech
Administrátor
 
Příspěvky: 413
Registrován: stř 24. srp 2011 10:34:37
Bydliště: Strakonice
Motorka:: Suzuki XF 650 Freewind

Re: Helma

Příspěvekod zdenacb » stř 11. úno 2015 19:28:38

Tak mne seděla taky pěkně na hluk jsem si nestěžoval spíš mne odradil od nákupu dalšího caberga strach o ten můj květák :[smile_angel.gif]:
Když to nejde opravit po dobrém, udělej to po zlém. Jestli se to ulomí, šlo o vadnou součástku
Uživatelský avatar
zdenacb
 
Příspěvky: 300
Registrován: čtv 25. srp 2011 11:58:40
Bydliště: Strážkovice
Motorka:: Honda XL1000V Varadero

Re: Helma

Příspěvekod PAVIK » stř 11. úno 2015 20:47:52

To já se toho zase nebál. V té době měla jedno z nejlepších bezpečnostních hodnocení v dané kategorii, viz.: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-duke. Taky se mi líbilo, že má zámky vyklápěcí části z kovu a ne z plastu. Zřejmě je ale celková kvalita poplatná směně, která to v taliánsku zrovna montuje, protože někdo jako já si chválí a další tvrdí přesný opak (teď mě napadá, že moje Honda je vlastně taky Italka, safra) :roflblack:
Uživatelský avatar
PAVIK
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 21. črc 2013 10:06:07
Bydliště: Strakonice
Motorka:: XL600V, JAWA 350/632 + PAv 40

Re: Helma

Příspěvekod zdenacb » stř 11. úno 2015 21:29:11

Tak Já to beru z vlastní zkušenosti kdy v rychlosti cca 40-50km mi při nárazu do auta praskla nevím co by se stalo kdybych jel rychleji a ani to už to nechci zkoušet ale co hlavu ochránila tak je tov pohodě :hihi:
Když to nejde opravit po dobrém, udělej to po zlém. Jestli se to ulomí, šlo o vadnou součástku
Uživatelský avatar
zdenacb
 
Příspěvky: 300
Registrován: čtv 25. srp 2011 11:58:40
Bydliště: Strážkovice
Motorka:: Honda XL1000V Varadero

Re: Helma

Příspěvekod Pech » čtv 12. úno 2015 9:23:35

Hmmm, tak to je nic moc zkušenost :banghead:
Suzuki XF 650 Freewind
Uživatelský avatar
Pech
Administrátor
 
Příspěvky: 413
Registrován: stř 24. srp 2011 10:34:37
Bydliště: Strakonice
Motorka:: Suzuki XF 650 Freewind

Re: Helma

Příspěvekod PAVIK » čtv 12. úno 2015 14:02:56

Já se teda nechci přít, ale to že skořepina helmy praskne není na závadu, ba naopak. Hlavně v případě termoplastů je to v podstatě nutnost, protože tyto plasty se deformují pouze minimálně a při dalším zatížení "pohlcuje" resp. spotřebovává energii nárazu právě to praskání. Hlavní část kinetické energie pak pohlcuje vnitřní výstelka (ať už jde o materiály na bázi polystyrenů, gelů apod...), která se bortí a někdy také praská do předem výrobně nadefinované struktury. Kupříkladu u kvalitních cyklistických helem se ten polystyren uvnitř po nárazu úplně rozlítne, ale tím to hlavu právě ochrání. Ta vnější slupka je jen aby dávala tvar a uživatelskou ochranu tomu vnitřku a aby zachytila menší část nárazu. Jsem původně motoristicky vzdělán, tak si troufnu tvrdit, že o tom alespoň základy mám. To je stejné jako bys tvrdil, že nárazníky u auta jsou na nic, protože se při nehodě rozlítnou na mraky - to je úplně ten stejný princip (jen u auta se testuje nárazník na rychlost chůze (bývalo myslím 3 km/h), kdy by to měl vykrýt svou pružností a až pak praskat a bortit se). :tuk:
Uživatelský avatar
PAVIK
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 21. črc 2013 10:06:07
Bydliště: Strakonice
Motorka:: XL600V, JAWA 350/632 + PAv 40

Re: Helma

Příspěvekod Pech » čtv 12. úno 2015 14:20:12

fíha, jsem o něco chytřejší :-)
Suzuki XF 650 Freewind
Uživatelský avatar
Pech
Administrátor
 
Příspěvky: 413
Registrován: stř 24. srp 2011 10:34:37
Bydliště: Strakonice
Motorka:: Suzuki XF 650 Freewind

Re: Helma

Příspěvekod zdenacb » čtv 12. úno 2015 15:01:47

To je sice pravda nic méně si troufám tvrdit že při teto rychlosti by po nárazu helma prasknout neměla a ta rychlost je ke všemu hodně nepřesná tuto rychlost mela motorka pro nárazu Já už na ni chvilku neseděl a k překážce jsem se dokutálel a pri představě ze by v ni mel narazit do něčeho ve větší rychlosti a helma takhle lehce praskne tak pak už je tam jen ten polystyren a ten toho moc nepobere nic méně jsem také (motoristicky vzdělán :D:D) jak píšeš a nárazníky jsou brány jako deformační zóna a na tuto rychlost se testují ne kvůli ochraně auta ale aby co nejméně zranily chodce u helmy je to obráceně ale to je jedno každý máme nějaký ten názor Já radši koupil jinou třeba se po nárazu taky rozpadne ale o tom nevím :) serme na to už aby bylo teplo a mohli jsme :dirtbike:
Když to nejde opravit po dobrém, udělej to po zlém. Jestli se to ulomí, šlo o vadnou součástku
Uživatelský avatar
zdenacb
 
Příspěvky: 300
Registrován: čtv 25. srp 2011 11:58:40
Bydliště: Strážkovice
Motorka:: Honda XL1000V Varadero

Re: Helma

Příspěvekod PAVIK » čtv 12. úno 2015 19:54:42

Jasně, podstatné je jezdit a pokud možno nepadnout (a když už, tak ne nějak nešťastně, pak nepomůže ani výbava za miliony) :yes:

Jen mi to ještě nedá, jak píšeš "pak už je tam jen ten polystyren a ten toho moc nepobere" To je ten veřejností šířený nesmysl. Ten polystyren právě pobere většinu. Od toho tam je. Jeho vlastností je stlačitelnost, a proto se využívá jako tlumič nárazu a roznašeč do co největší plochy. Už jsem slyšel i názory, proč tam vlastně je a další nesmysly jako to, že je tam jen jako tepelná izolace (byť tak tedy mimoděk taky funguje). Ten vnější plášť tam je fakt primárně hlavně kvůli tření o překážku (brousíš asfalt), ochranu toho vnitřku a aby tvořil tvar. Proto se taky doporučuje helmu měnit po cca 5-7 letech provozu - není to kvůli tomu, že se zničí vnější plášť, ale že polystyren (i jiné materiály) při přístupu vzduchu, UV záření a působením tepla a tlaku při nošení přichází o svoje původní vlastnosti. On se za tu dobu vlastně laicky řečeno upěchuje a tím přicházíme o velkou část deformační zóny. Ono z logiky věci vnější plastová skořepina o tloušťce 1-3 mm nemůže vydržet ani ten náraz v 50-ti kilometrové rychlosti, když narazíš do tvrdé překážky a zvlášť do nějaké hrany. On i karbon se ti bude deformovat, akorát se nerozerve na kusy. Zkus si spočítat energii toho nárazu při tvé váze a dané rychlosti (a nemusíš ani celou hmotnost osoby, stačí samotné hlavy). Vem si to tak, že při nárazu v rychlosti 50 km/h, odpovídá tvoje hlava s přilbou, které mají v klidu dejme tomu 5,5 kg+1,5kg, hmotnosti zhruba 50x větší, tj. 7x50=350 kg!! a to je prosím propočet jen na hlavu, ne na energii celého těla pokud bys letěl hlavou kupředu, což většinou letíš. Pak při tvých +- 100kg najednou máš 5 tun. Nebo si spočti kinetickou energii té naší kebule s blembákem E=1/2 x m x V2. (7 kg, 50km/h=13,88m/s), pak zaokrouhleně E=674 joulů. Pak už se jen můžeme modlit, aby přilba dopadla do něčeho co největší plochou. Mimochodem opravdu profi bourací kladivo (taková ta velká svině) má sílu úderu cca 60J! akorát na minimální plochu...

Ale pryč od toho. Jednou jsem na tohle téma diskutoval s klukem, co studoval VŠ dopravní - konstrukce a živí se tím. Závěr je jednoduchý: přilbu nosit, nekupovat ji na tržnici, ale pořídit normální helmu s atestem, myslet při jízdě hlavou a v neposlední řadě mít v případě nehody pořádné štěstí, protože to stejně rozhodne. Tak a příště něco z veselejšího soudku :papapa:
Uživatelský avatar
PAVIK
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 21. črc 2013 10:06:07
Bydliště: Strakonice
Motorka:: XL600V, JAWA 350/632 + PAv 40

Re: Helma

Příspěvekod Baron » sob 28. úno 2015 1:04:20

I já prikúpil novů hemu. Inspirován Zdendou jsem kůpil toto
https://www.google.cz/search?q=Shark+Vi ... B500%3B500

a jsem nadmíru spokojen!!!!!!!!!! Je z ní úžasne vidět a je extra pohodlná a lehká.
Měl jsem i Caberg Rhyno, ale vícekrát bych ho asi už nebral.
Obrázek
Uživatelský avatar
Baron
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 21. říj 2011 6:58:50
Bydliště: Velešín
Motorka:: HONDA VTX 1800 Neo Retro 2

Re: Helma

Příspěvekod Guga » ned 24. čer 2018 12:30:01

Vzhledem k tomu, že trajdám po zapadlých cestičkách (i přes protest svého skůtříku), upřednostňuji otevírací, resp překlápěcí helmy. Na doporučení motokolegů, jsem si vybral Shark Evo-line 3.
http://www.helmy-shark.cz/shark-evoline-3-hataum-kwr-p432.
Helma má svoje specifika, zápory - pro někoho těžká, sem tam se ozvou plexi při turbulenci a pro někoho i cena. Z kladů mohu uvést použití v téměř každém počasí :hihi:
Uživatelský avatar
Guga
 
Příspěvky: 526
Registrován: ned 16. říj 2011 9:29:46
Bydliště: Strážkovice
Motorka:: Honda ST1300A Pan-European

Předchozí

Zpět na Moto oblečení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron